بال اسكرو

بال اسکرو چیست؟

به قطعاتی بسیار حساس و دقیق که در سیستم های حرکتی خطی مورد استفاده قرار میگیرند بال اسکرو میگویند. این قطعات نسبت به سایر قطعات مشابه مانند لید اسکروها دارای قیمت بالاتری بوده، لذا برای تهیه و خرید بال اسکرو میبایست دقت و توجه کافی بعمل آورد چرا که با انتخاب نامناسب این قطعات، ضمن آسیب و اختلال در عملکرد دستگاه، باعث  اتلاف هزینه های فراوانی نیز خواهد شد .

پس بعبارت دیگر بال اسکروها یکی از ابزارهای مهم در انتقال نیرو بوده و در مجموعه دستگاه های خودکار و اتوماتیک صنعتی کاربرد فراوانی دارند.

شیوه کار اصلی این ابزارها بدین گونه می باشد که از مسیر یک میله ای به شکل پیچ مانند و رزوه دار، به همراه یک مهره که در درون آن ساچمه نیز قرار دارد، حرکت چرخشی موتور به حرکت خطی تبدیل می گردد.

یعنی از این حرکت ایجادی و تولید شده میتوان در محورهای گوناگون نیروی محرکه یا هر حرکت خطی دیگری که در آن دقت زیادی لازم باشد بهره برد .

عملکرد سیستم های انتقال نیرو بال اسکرو

دو عامل نیرو و حرکت برای کلیه راه اندازی سیستم های مکانیکی و اکثر دستگاه های صنعتی ضروری میباشد. این پویش و حرکت از طریق موتورهای الکتریکی یا موتورهای سوختی امکان پذیر است. بر همگان واضح و مبرهن است که انتقال نیرو از محل تولید نیرو که معمولا موتور هر دستگاه میباشد به نقطه ای دیگر که محل بهره برداری از آن نیرو میباشد صورت میپذیرد. شایان ذکر اینکه بسته به نوع حرکت مورد نیاز در سیستم های مکانیکی، ساز و کارها و روش های گوناگونی برای انتقال نیرو بکار گرفته می شود. که یکی از رایج ترین این روشها استفاده از انواع بال اسکروها می باشد.

چگونگی استفاده از بال اسکروها برای انتقال نیرو در حرکت خطی

میدانیم که پیچ بال اسکرو به شکل مستقیم به شفت خروجی موتور در حال حرکت و چرخش اتصال یافته، این پیچ ها بر روی سطح خود دارای رزوه هایی میباشند که با دقت بسیار زیاد و بهره مندی از تکنولوژی های پیشرفته ساخته شده اند. اصولا این شیارها و رزوه ها، محل حرکت ساچمه هایی میباشند که داخل این مهره ها قرار گرفته اند. این ساچمه ها اغلب برای ایجاد حرکت روان، بدون صدا، با کمترین میزان اصطکاک و بیشترین دقت در داخل این شیارها مورد استفاده قرار میگیرند.

 دقت نهایی و بهره وری این ابزارهای مورد استفاده در حرکت های خطی به عوامل گوناگونی بستگی دارد از جمله  مهمترین این عوامل روش ساخت این ابزارها می باشد. از روش سنگ زنی که دقت سطح بسیار بالا داشته و سختی مراحل تولید بال اسکروها نیز می توان نام برد. شایان ذکر اینکه کنترل و مراقبت از موتور و دستگاهی که به این ابزار اتصال یافته نیز در دقت نهایی بال اسکروها تاثیر بسزایی دارند.

از دیگر عوامل مهم میتوان به قطر، گام ، مدل پیچ و مهره بال اسکروها اشاره نمود.

قطر بال اسکرو همان اندازه بیرونی پیچ بال اسکرو از سر شیارها و رزوه ها میباشد. معمولا قطر این ابزارها در تحمل بار و نیروی وارده از اهمیت بسزایی برخوردار می باشد.

و باید توجه نمود علیرغم اهمیت اندازه قطر بال اسکروها در کارایی آنها نباید سایز انتخابی قطر بی دلیل و بدون توجه به نوع مصرف موتور یا دستگاه بزرگ باشد، چرا که این امر افزایش هزینه ها و همچنین افرایش وزن نهایی سیستم را در پی خواهد داشت.

 قطر بال اسکروها معمولا با در نظر گرفتن مواردی همچون خمش و کمانش مورد محاسبه قرار گرفته و نهایتا بهینه ترین قطر با توجه به نوع طراحی قابل انتخاب میباشد. این ابزارها معمولا در سایزهای بین 6 تا 85 میلیمتر تولید شده و در کلیه بازارها قابل تهیه می باشند.

بنابراین نتیجه میگیریم یکی از با اهمیت ترین شاخص ها در انتخاب مناسب برای مجموعه ای که قرار است بال اسکروی مورد نظر ما آنرا به حرکت درآود قطر این ابزار میباشد.

گام بال اسکرو

فاصله بین دو نقطه مثل هم، در دو رزوه متناوب و پیاپی در پیچ بال اسکرو تعیین کننده گام آن میباشد. بعبارتی دیگر فاسله یک نقطه روی یک رزوه تا نقطه همسان آن در رزوه بعد تعیین کننده گام بال اسکرو میباشد.

توجه داشته باشیم که این عامل بی تردید بر روی ارتقا سرعت و حرکت این ابزار و خروجی و کنترل دقت نهایی آن تاثیرگذار بوده و اهمیت فراوانی دارد.

اصولا در بال اسکروها در برابر هر دور حرکت و چرخش موتور، میزان پیشروی مهره به مقدار یک گام خواهد بود.

بعبارت ساده تر یعنی چنانچه گام یک بال اسکرو 7 میلیمتر باشد با یک دور چرخش و حرکت موتور، مهره این ابزار به میزان همان 7 میلیمتر حرکت خواهد نمود، پس بنابراین هر چه گام بال اسکرو کمتر و کوتاه تر باشد میزان کنترل آن دقیق تر و مقدار دقت نهایی حرکت خطی مجموعه مورد نظر بیشتر خواهد بود. اما این امر به این معنا نیست که هر چه گام بال اسکرو کمتر باشد کیفیت عملکرد دستگاه نیز بیشتر و بهتر خواهد شد. ولیکن گام آن صرفا به کاربرد مد نظر ما بستگی داشته و بر همین اساس نیز انتخاب میگردد.

نخ یا راه پیچ بال اسکرو

 این ابزار نیز یکی دیگر از شاخص های مهم در انتخاب بال اسکرو به شماره رفته و عبارت است از فاصله بین دو نقطه که پیرامون یک ردیف رزوه یا همان شیا های مار پیچ روی پیچ، چرخانده شده تا اینکه یک دور کامل بزند. این ابزار نیز میبایست با در نظر گرفتن نوع کاربرد و دقت حرکتی لازم و مورد نیاز انتخاب گردد.

مهره بال اسکرو

مهره هیچ تماس فیزیکی با اسکرو نداشته و حرکت مهره ها   با حرکت ساچمه ها در شیار گام ها صورت می پذیرد و در مرحله بعدی ساچمه ها با یک انحراف دهنده که داخل مهره تعبیه شده روبرو می شود و باعث برگشت ساچمه به داخل سیستم میگردد

اصولا مهره ها بصورت تکی و دو تایی مورد استفاده قرار میگیرند.

 مهره و فنر بال اسکرو

در این نوع طراحی، فنر، ساچمه ها را در حالت فشار قرار میدهد که منجر به سختی و استحکام بال اسکرو میگردد. این نوع مهره بسیار گران است.

مهره با گام متغیر

در این نوع طراحی فاصله بین اسکرو و مهره یکسان نبوده و چنانچه این فاصله زیاد باشد اسکرو نمی تواند در مهره بچرخد ولی چنانچه این فاصله کم نیز باشد منجر به فشار بر روی ساچمه در جهت مخالف و بر عکس می شود و طراحی و تولید این توع مهره بسیار دشوار بوده و ممکن است تعدادی از ساچمه ها بیشتر از بقیه آنها تحت فشار باشند .

مهره با ساچمه های بسیار بزرگ.

در این نوع طراحی، ساچمه ها مقداری از فاصله بین اسکرو و مهره ها بزرگ تر می باشند. بعلاوه اینکه گام ها در اسکرو و مهره به شکل کروی نمیباشند و به صورت مخروطی شکل ساخته شده اند. یعنی اینکه کناره ها دایره ای شکل هستند ولی این دایره ها دارای مراکز گوناگونی می باشند.

قطعات کاربردی برای انتقال نیرو بال اسکرو عبارتند از:

- پیچ

- مهره

- مجموعه نگهدارنده پیچ و مهره

موارد کاربردی پیچ های انتقال نیرو : بال اسکرو

بالا بردن بارها ، ایجاد حرکت دقیق و وارد نمودن نیرو به دستگاه هایی مانند جک های پیچی، دستگاه های تست کشش، دستگاه های تراش یا پرینترهای سه بعدی 

نوع کار انواع  پیچ و مهره: 

 پیچ متحرک بوده و حرکت نماید اما مهره بدون حرکت و ثابت باشد مانند جک های پیچی و بالعکس

مهره حرکت نماید و پیچ ثابت باشد مانند دستگاه تراش

 مزایای استفاده از پیچ های انتقال  نیرو:

- توانایی و ظرفیت انتقال بار بالا

- طراحی آنها بگونه ای می باشد که خودشان دارای قابلیت قفل شوندگی می باشند. ساختار آنها بسیار ساده بوده و دارای طراحی و ساخت ساده میباشند.

- هزینه های تولید و نگهداری آنها نسبتا کم است.

- نیاز به فضای زیادی برای نگهداری ندارند.

- اصولا از دقت حرکتی معقول در استفاده از ماشین آلات برخوردار میباشند.

انواع پیچ بال اسکرو:

پیچ بال اسکرو دندانه مربعی

در پیچ های دندانه مربعی انتقال نیرو در دو جهت مقدور بوده و این نوع پیچ ها بازدهی و کارآیی مناسبی دارند و جالب تر اینکه هیچ فشار شعاعی روی محور دستگاه مورد استفاده اعمال نمی شود. عمر این پیچ ها نسبت به سایر پیچ ها زیادتر می باشد. از آنجاییکه ساخت دندانه این پیچ ها چندان کار ساده ای نیست به همین جهت قیمت بالاتری نیز دارند.

پیچ بال اسکرو دندانه ذوزنقه ای

ضخامت ریشه این پیچ ها نسبتا زیاد است که این امر باعث میگردد بار بیشتری نسبت به پیچ های دندانه مربعی انتقال دهد. ضمنا روش ساخت این پیچ ها ساده تر بوده اما بدلیل وجود این نوع دندانه بازدهی و کارایی این پیچ ها کمتر است  و بنا به کلیه دلایل ذکر شده بالا،  قیمت تمام شده این پیچ ها نسبت به سایر پیچ ها پایین تر میباشد.

پیچ بال اسکرو دندانه اره ای

این پیچ ها هم مانند پیچ های ذوزنقه ای دارای ریشه دندانه ضخیم بوده و صرفا نسبت به فشار بارهای سنگین فقط در یک جهت مقاومت دارند. روش ساخت دندانه های این پیچ تقریبا همانند ساختار پیچ های مربعی بوده و بازدهی تقریبا برابری با پیچ های مربعی دارند.

قابل توجه اینکه مهره بال اسکرو دارای شیارهایی جهت قرار گرفتن ساچمه ها تعبیه گردیده که این ساچمه ها اصطکاک بین پیچ و مهره ها را به هنگام استفاده کاهش میدهد.

چگونگی تولید انواع بال اسکرو

عموما انواع گوناگون بال اسکروها به دو روش سنگ زنی و رولینگ طراحی و تولید می شوند.

اصولا در روش رولینگ پیچ خام به میزان زیادی حرارت داده شده و سپس بین غلتک های مخصوصی قرار می گیرند  تا اینکه رزوه های مورد نظر روی آن ایجاد گردد.

لیکن در روش سنگ زنی معمولا شیارهای پیچ یا همان رزوه ها با پشت سر گذاشتن فرآیند سایشی بسیار ظریف و دقیق شکل می گیرند به همین دلیل قیمت پیچ هایی که به روش سنگ زنی تولید میگردند در برابر سایر پیچ های تولید شده، قیمت تمام شده بالاتری دارند.

جنس بال اسکرو ها

اصولا بال اسکروها از جنس فولاد سخت کاری شده و استحکام یافته و آبکاری شده تولید و ساخته می شوند. درجه استحکام و سختی پیچ ها با در نظر داشتن فشار وارده بر آن و همچنین شرایط محیطی که در آن استفاده خواهد شد انتخاب میگردد، چرا که برای استفاده در فشارهای زیاد دچار تغییر شکل و تاب خوردگی نشود.

انواع مهره بال اسکرو

SFU & SFI

 این مهره ها  را می توان یکی از پرکاربردترین انواع مهره های بال اسکرو نام برد که دارای فلنج و سیستم چرخش داخلی میباشند.

SFC

این مهره نیز از انواع فلنج دار بوده و سیستم چرخشی ساچمه های آن برگشتی بوده و همانند ساچمه های SFI و SFU میباشد با این تفاوت که ساچمه های این نوع مهره نسبت به مدل های یاد شده حرکت روان تری دارند.

SFW& SFV

این مهره ها نیز دارای فلنج و سیستم چرخش ساچمه برگشتی میباشد که از ویژگی های مهم این مهره ها میتوان به حرکت روان تر و بهتر نسبت به سایر مهره ها اشاره نمود ضمن اینکه این مهره ها قابل تعمیر نیز میباشند.

FDV & FDW

این نوع مهره ها نیز همانند سایر مهره های یاد شده دارای فلنج و سیستم چرخش ساچمه برگشتی و خارجی می باشند. مهمترین ویژگی آنها دوبل بودن سیستم ساچمه های این مهره ها بوده که بواسطه آن نسبت به سایر انواع مهره ها توانایی تحمل بار بیشتر و بالاتری دارند.

RSI

این نوع از مهره ها فاقد فلنج بوده و از نوع داخلی آنها می باشند و تفاوت این مدل مهره با سایر انواع مهره ها در سیستم چرخش ساچمه و نداشتن فلنج می باشد.

كاربرد بال اسكرو در صنایع گوناگون:

از بال اسکرو در صنایع هوایی و موشک سازی بویژه کنترل سطوح در پرواز الکتریکی با سیم و فرمان خودرو، در سیستم های کنترل حرکت کامپیوتری مانند انواع دستگاه ها و ماشین های CNC و کاربردهای حرکتی بسیار دقیق نیز استفاده می گردد.

عوامل موثر بر قیمت بال اسکرو

عوامل تاثیرگذار بر قیمت انواع بال اسکرو نیز مانند سایر محصولات تولید شده و آماده فروش پارامترهایی، مانند مواد و متریال های بسیار با کیفیت و مرغوب بکار رفته در تولید این محصول ، شرکت سازنده آن و کشوری که این محصول در آن طراحی و تولید میگردد مانند ( ساخته شدن این محصول در کشور  تایوان - امریکا – ژاپن – آلمان- سوئد-کره جنوبی- چین – هندوستان و .... )، البته در کنار بهره مند شدن از تکنولوژی های پیشرفته و همچنین برند این محصول ، که همگی منجر به مرغوبیت و طول عمر کاری مفید این محصول نیز میگردد.

از جمله برندهای معتبر این محصول میتوان به برندهای زیر اشاره نمود:

 HIWIN, SKF, THK, ABBA, TBI, REXROTH, STAF, NSK, IKO, INA, SBC, CPC, CSK, PMI, PDF, H.S.A.C G TEN

شایان ذکر اینکه پیچ و مهره بال اسکرو الزاما میبایست از یک برند تهیه گردند.

توصیه دیگر اینکه به هنگام خرید کلیه محصولات مراقب کالاهای بی کیفیت یا تقلبی مشابه همان محصول موجود در بازار نیز باشید.

 خرید بال اسکرو

شرکت تهران فرگام با بیش از سه دهه فعالیت اقتصادی و تجاری در عرصه واردات ، توزیع و فروش  بلبرینگ ها ، رولبرینگها، یاتاقان های صنعتی و کشاورزی، کاسه نمد، ساچمه، تسمه و زنجیرهای صنعتی و کشاورزی و لینیر و بال اسکرو و انواع گریس های صنعتی و نسوز یکی از قدیمی ترین و توانمندترین شرکت هایی است که در این صنعت فعالیت داشته و مفتخر است در تمامی این سال ها علاوه بر جلب خشنودی و رضایت مشتریان محترم، توانسته با بهترین کیفیت و مناسب ترین قیمت ، تامین قطعات مورد نیاز بسیاری از صنایع بزرگ کشور  را  نیز عهده دار گردد.  از اینرو چنانچه قصد خرید هر یک از انواع کالاهای یاد شده را داشته باشید قطعا بلبرینگ تهران فرگام ارزشمندترین گزینه شما خواهد بود، لذا مستدعی است با مراجعه به لیست محصولات ما ضمن استعلام قیمت از کارشناسان مجرب و متخصص این شرکت نسبت به خرید آنلاین و یا تلفنی از طریق شماره واتس آپ 09056629423 و یا سایر کانال های ارتباطی مندرج در این سایت خریدی آسان و لذت بخش را تجربه نمایید.

مدیریت شرکت تهران فرگام

مسعود نیکخواه

بال اسكرو