تسمه صنعتی

تسمه چیست

تسمه حلقه ای از ماده ای انعطاف پذیر میباشد و معمولا برای ایجاد پیوند مکانیکی و انتقال انرژی بین دو یا چند شفت مورد استفاده قرار میگیرد.

اصولا تسمه ها به دور پولی ها و قرقره ها حلقه زده و نیروی ایجاد شده در قرقره اول را به قرقره دوم منتقل می نمایند. تسمه ها ممکن است در یک سامانه دارای دو پولی یا دو قرقره هر دو در یک جهت به حرکت در آیند یا اینکه تسمه بصورت ضربدری بوده و در جهت مخالف هم به حرکت در آیند.

از این روش ها معمولا برای منتقل نمودن نیرو در بین دو مکان کمی دور از هم استفاده می گردد چرا که نسبت به روش های پیچیده تر مانند استفاده از چرخ دنده ها دارای هزینه کمتری میباشند.

از کاربردهای مهم تسمه همان تسمه نقاله میباشد که از آن تسمه برای حمل بار بین دو نقطه استفاده میگردد.

این تسمه ها معمولا برای انتقال محصولات یا مواد خام از طریق استفاده از اصطکاک یا از طریق پایه های تسمه مورد استفاده قرار میگیرند. به نواری که مواد حمل شونده روی آن قرار میگیرند نقاله گفته می شود. البته به تسمه نقاله تسمه کانوایر نیز گفته می شود.

در بیشتر اوقات چرخ ها و پیچ و تاب در نوار نقاله توسط درام یا غلطک های مخروطی تسهیل میشوند

 انواع تسمه های نقاله به شرح ذیل میباشند:

تسمه نقاله ای پی

تسمه نقاله آجدار

تسمه نقاله الواتور

تسمه نقاله انتقال دهنده مواد

تسمه نقاله توری

تسمه نقاله لاستیکی

تسمه نقاله مدولار

تسمه نقاله نسوز

تسمه نقاله پی یو

تسمه نقاله پی وی سی

تسمه نقاله فلزی

تسمه نقاله ضد روغنی- ضد سایش -ضد اسید

جنس تسمه های صنعتی

اصولا جنس تسمه ها از چرم ، لاستیک ، پارچه ، پلیمر یا فیبر قدرتمند با تنسایل بالا ، پلی اورتان و نئوپرین و سایر  مواد منعطفی مانند اینها استفاده میگردد که هر یک به نسبت نوع جنس ،سایز و ابعاد آن در ماشین آلات گوناگون مورد استفاده قرار میگیرند .

واحد اندازه گیری تسمه ها اصولا میلی متر یا اینچ میباشد.

ملاک اندازه گیری در تسمه های اینچی قطر داخلی آنها و ملاک اندازه گیری در تسمه های میلیمتری قطر خارجی آنها میباشد.

انواع تسمه وی بلت (V BELT)

یکی از معروفترین و پر کاربرد ترین نوع تسمه ها در صنایع همان تسمه های وی بلت می باشند.

تسمه های وی شکل رو کش دار که توانایی و قابلیت انتقال بسیار بالای نیرو را دارا بوده و در برابر حرارت و روغن مقاوم بوده و ضد الکتریسیته نیز می باشند.

و کار برد بسیار زیاد در صنایع گوناگون و ماشین آلات صنعتی و کشاورزی کشورهای مختلف جهان دارند.

این تسمه ها از نظر فنی به شکل قرقره ای و پولی طراحی شده اند و استفاده از آنها بسیار مقرون به صرفه میباشد.

تسمه وی شکل دنده ای :همانند تسمه های وی شکل روکش دار بوده با این تفاوت که این تسمه ها بصورت قالبی تولید می شوند.

از قابلیت های مهم این تسمه ها اینکه میتواند به دور یک پولی یا قرقره  کوچک به حرکت و گردش در آمده و سبب افزایش دفع حرارت گردد.

از فواید پولی های کوچک اینست که دندانه های تسمه سبب میشود تا تسمه به خوبی به قرقره یا پولی چنگ زده و باعث افزایش چسبندگی تسمه به پولی ها گردد.

این تسمه ها بدلیل داشتن انعطاف بالا ، نشست مناسب در شیار قرقره یا پولی و ایجاد حرارت کمتر بهنگام کار و فعالیت دارای طول عمر مفید بیشتری می باشند .

تسمه های وی شکل مخصوص روکش دار: هم مانند تسمه های دندانه ای مقاوم در برابر حرارت، روغن داشته و ضد الکتریسیته ساکن میباشند و به دلیل مقاوم بودن در برابر تغییرات طولی ، کارکرد چند تسمه در کنار یکدیگر بصورت همزمان امکان پذیر میباشد.

تسمه های روکش دار از سه بخش اصلی :

لاستیک فشرده

نخ های تسمه

پارچه روکش تشکیل شده اند.

که هر یک از این سه بخش وظیفه انجام کاری را در این تسمه ها عهده دار می باشند.

به طور مثال لاستیک فشرده، در برابر تغییرات حرارتی و فشار مقاوم می باشند.

نخ های تسمه ، کار انتقال نیرو در کل تسمه را بعهده دارند و پارچه روکش دار، کل تسمه را پوشش داده و در برابر عوامل محیطی و ساییدگی حفظ می نماید.

و بدلیل اینکه قرقره ها و پولی های جدید چند منظوره میباشند در اکثر مواقع به جای تسمه روکش دار ساده از تسمه روکش دار مخصوص استفاده میگردد.

این کار باعث انتقال نیرو و قدرت بیشتری شده و دوام بهتری را برای تسمه به همراه دارد.

تسمه های چند خطی ساده : ساختار و کارایی این تسمه ها همانند تسمه های وی شکل ساده میباشد با این تفاوت که این تسمه ها نسبت به یکدیگر عقب جلو نمی شوند.

در کار با این تسمه ها استفاده از خط سیرهای افقی بدون کمترین مشکلی امکانپذیر میباشد.

این تسمه ها توانایی و قابلیت دارند که جذب شوک های ضربه ای را افزایش دهند .

تسمه های چند خطی از چند تسمه تک و ساده تشکیل شده اند که توسط یک نوار در بالا به یکدیگر متصل شده و یک تسمه واحد را تشکیل می دهند.

از دلایل مهم استفاده از این تسمه ها  اینکه تسمه از قدرت بیشتری برخوردار می شود و کشش یک نواختی در سراسر آن بر قرار میگردد.

به همین دلیل تسمه های چند خطی لرزش و ارتعاشات معمول در کارکرد تسمه های تک را جذب می نمایند.

معمولا از تسمه های چند خطی برای ماشین آلات صنعتی و دستگاه هایی که دارای حرکت شوک هستند و همچنین کاهش  لرزش ها و ارتعاشات ناشی از عملکرد و اثر منفی که تسمه بر روی دستگاه میگذارد استفاده می گردد.

بعنوان نمونه این تسمه ها در ماشین های کشاورزی و کمباین ها که از تسمه های اتصال دهنده استفاده میگردد ،  بلحاظ کاهش ارتعاشات و لرزش و همچنین افزایش عمر مفید تسمه، جایگرین مناسبی برای تسمه های تخت میباشند.

تسمه های تخت : برای فواصل طولانی مورد استفاده قرار می گیرد.

تسمه های گرد : برای انتقال نیروی کم و کوچک کاربرد دارند.

 تسمه های چند شیار : از کنار هم قرار گرفتن چند تسمه وی بلت ساخته میشود و برای انتقال نیرو و قدرت های بسیار بالا کاربرد دارند.

تسمه های آجدار : از ترکیب تسمه های تخت و وی شکل ساخته شده و برای موتورهای کوچک داخل دستگاه های خانگی مانند ماشین لباسشویی مورد استفاده قرار میگیرند.

تسمه های تایمینگ : که به آنها تسمه تایم نیز میگویند بخش مهم و اساسی در موتورهای درون سوز بوده و برای زمان بندی سوپاپ موتور مورد استفاده قرار گرفته و میل لنگ را به بادامک وصل می نمایند. این تسمه ها در روش های انتقال نیرو تاثیر شگرفی داشته و از قابلیت های مهم تسمه تایم میتوان به تنظیم زمان حرکت بخش های مختلف یک دستگاه – انتقال نیرو – هزینه نگهداری کمتر نسبت به سایر تسمه ها و سیستم ها اشاره نمود.

تسمه ها وقتی خراب میشوند یا در حال خراب شدن هستند از خود علائمی مانند ترک خوردن ، پوسیدگی ، خوردگی  و ساییدگی نشان می دهند .

هرچند در تسمه تایمینگ علاوه بر علایم فوق یکی از نشانه های دیگر خرابی از بین رفتن قسمتی از دندانه های تسمه می باشد.

از انواع تسمه های تایم میتوان به تسمه تایمینگ پلی اورتان یا همان تسمه استخوانی اشاره نمود . همانطور که از نام این تسمه پیداست این تسمه با استقامت و استحکام بالا از جنس پلی اورتان در اشکال گوناگون با روکش های گریپ و یا با روکش های تاج ای بی سی که از نظر شکل ظاهری مانند تسمه معمولی می باشند و برخی اوقات بصورت بدون روکش تولید شده و مورد استفاده قرار می گیرد.

این تسمه ها از پلی اورتان ترمو پلاستیک با سیم های فلزی از جنس استیل یا فولاد ساخته می شوند و برای سیستم های انتقال نیرو بسیار مناسب می باشند.

از مزایا و ویژگی های این تسمه ها میتوان به موارد زیر اشاره نمود:

سایش و مقاوم بودن به اوزون - روغن  و گریس-  قابلیت کارکرد در دمای 25 تا 80 درجه سانتی گراد و در بازه های زمانی کوتاه تا 110 درجه بدون نیاز به تعمیر و هر گونه نگهداری

تسمه یاتاقان : بر همگان واضح و مبرهن است که یاتاقان ها تکیه گاه اصلی اجزا چرخنده پمپ بوده و خرابی و آسیب به آن میتواند اختلالاتی در پمپ بوجود آورده و سبب خمیدگی در محور آن گردد.

بعبارت دیگر یاتاقان ها تکیه گاهی در ماشین آلات و دستگاه ها هستند که موجب کاهش اصطکاک به هنگام استفاده از آنها میگردند.

تسمه های یاتاقان ها دارای دو ویژگی و کاربرد اساسی به شرح : نگهدارنده محور بطوریکه از تزلزل و لقی در داخل بدنه جلوگیری مینمایند و دوم اینکه از حرکت جانبی محور و برخورد قسمتهای متحرک و ثابت با یکدیگر جلوگیری می کنند.

این تسمه ها در یاتاقانهای شعاعی -محوری- شعاعی و محوری- لغزشی-غلطشی-مگنتی کاربر دارند .

مزیت های انواع تسمه ها:

تسمه ها نیازی به موازی بودن دقیق شفت ها مانند چرخ دنده ها ندارد.

در تغییر بارهای ناگهانی از استحکام و مقاومت زیادی برخوردار می باشد.

مانند زنجیرهای صنعتی بهنگام کار سر و صدای زیادی تولید نمی کند .

تسمه ها اصولا بازدهی بالاتری نسبت به زنجیرها  دارند.

وزن کم تسمه ها از دیگر امتیازات خوب این ابزار هاست .

عدم نیاز به روغن کاری مداوم هم از ویژگی های خوب تسمه هاست.

 اما از معایب مهم تسمه ها میتوان به موارد زیر اشاره نمود:

تسمه ها دقت کمتر در انتقال سرعت نسبت چرخ دنده ها و زنجیرها دارند.

تسمه ها قابلیت و توانایی انتقال نیرو و قدرت کمتری نسبت به زنجیرها و چرخ دنده ها را دارا میباشند.

عمر مفید کاری تسمه ها نسبت به زنجیرها کمتر میباشد و دمای متحمله بین 35 تا 85 درجه سانتی گراد میباشد.

کاربرد انواع تسمه ها

 تسمه ها اغلب برای انتقال و جابجایی انواع مواد فله مانند مواد معدنی ، مواد غذایی، مواد دارویی، مواد شیمیایی، کشاورزی و نیز انواع بسته بندی مانند کارتن ، جعبه ، گونی ، کیسه در ابعاد و اندازه های گوناگون مورد استفاده قرار میگیرند.

 ضمنا انواع تسمه ها در صنایع گوناگون به شرح زیر کاربرد دارند:

صنایع لاستیک و تایر و صنایع خودروسازی

صنایع سنگ و شیشه و سرامیک سازی

صنایع آسانسور سازی

صنایع نفت و گاز و پتروشیمی

انواع دستگاه های بدنسازی

صنایع غذایی و دارو سازی

 عوامل مهم تاثیر گذار بر قیمت انواع تسمه های صنعتی و کشاورزی نیز مانند سایر محصولات تولید شده و آماده فروش پارامترهایی مانند مواد و متریال های بسیار با کیفیت و مرغوب بکار رفته در تولید این محصول ، شرکت سازنده آن و کشوری که این محصول در آن طراحی و تولید میگردد ، کیفیت ظاهری تسمه ، و مقاومت و استحکام آن میتوان اشاره نمود.

 از جمله کشورهای تولید کننده انواع تسمه با کیفیت بالا میتوان به کشورهای زیر اشاره نمود :

کشورهای آمریکا – آلمان – ایتالیا – کره جنوبی–  ژاپن – اوکراین – هند – تایوان و چین

از مهمترین برندهای تسمه ها میتوان به برندهای زیر اشاره نمود:

DISTAGQCS- PIX- DGADYNE- HUTCHINSON- CONTITECH- GATES EUROPE -EBI - TEMPO-

SIT- OPTIBELT- WALTER FLENDER- CARLISLE- TSUBAKIMOTO- FORBO- CM- ELATCH-

UNI POWER- ERO JOINT- DAVALL- BERVINA- MISUMI-BINER- MADLER- BERG- ESBAND- BREC

و از مهمترین کارخانجات تولید کننده بعنوان نمونه میتوان ، کارخانه های معروف اپتی بلت و مگادین و کنتیننتال – گتس– رایکالتون را نام برد.

خرید انواع تسمه های صنعتی و کشاورزی

شرکت تهران فرگام با بیش از سه دهه فعالیت اقتصادی و تجاری در عرصه واردات ، توزیع و فروش بلبرینگ ها ، رولبرینگها، یاتاقان های صنعتی و کشاورزی ، کاسه نمد، ساچمه، تسمه و زنجیرهای صنعتی و کشاورزی و لینیر و بال اسکرو و انواع گریس های صنعتی و نسوز  یکی از  قدیمی ترین و توانمندترین شرکت هایی است که در این صنعت فعالیت داشته و مفتخر است در تمامی این سال ها علاوه بر جلب خشنودی و رضایت مشتریان محترم ، توانسته با بهترین کیفیت و مناسب ترین قیمت ، تامین قطعات مورد نیاز بسیاری از صنایع بزرگ کشور را نیز عهده دار گردد. از اینرو چنانچه قصد خرید هر یک از انواع کالاهای یاد شده را داشته باشید قطعا بلبرینگ تهران فرگام ارزشمند ترین گزینه شما خواهد بود، لذا مستدعی است  با مراجعه به لیست محصولات ما  ضمن  استعلام قیمت از کارشناسان مجرب و متخصص این شرکت  نسبت به خرید آنلاین و یا تلفنی  از طریق شماره واتس آپ 09056629423 و یا سایر کانال های ارتباطی مندرج در این سایت خریدی آسان و لذت بخش را تجربه نمایید.

مدیریت شرکت تهران فرگام

مسعود نیکخواه

تسمه صنعتی