كاسه نمد

کاسه نمد چیست

کاسه نمد قطعه ای است که در کلیه سیستم های هیدرولکی از جمله پمپ ها ، پیستون ها و اتصالات  گوناگون مورد استفاده قرار میگیرد معمولا به کاسه نمد ها آب بند نیز می گویند چرا که کاسه نمد ها اصولا برای جلوگیری از روغن ریزی شفت ها و یاتاقان ها و همچنین محافظت این قطعات در برابر انواع آلودگی ها و گرد و غبار نیز کاربرد فراوانی دارد.

نحوه عملکرد کاسه نمد چگونه است؟

اصولا لبه کاسه نمد بر  روی شفت قرار می گیرد و جداره که همان قطر بیرونی می باشد در محفظه نگهدارنده به صورت فشرده چفت می شود به همین راحتی کاسه نمد در جای خود قرار میگیرد . البته باید توجه داشته باشیم که برای جلوگیری از اسیب در برابر حرارت زیاد لبه کاسه نمد میبایست روغن کاری شود.

کاربرد کاسه نمد چیست؟

بطور کلی  کاسه نمد در سیستم های متحرک شامل حرکات دورانی ، نوسانی و رفت و برگشتی مورد استفاده قرار می گیرد.

 حرکت دورانی : جهت چرخش در این سیستم ها برای آب بندی بسیار اهمیت دارد چرا که شفت ممکن است به صورت ساعت گرد، بر عکس ساعت گرد یا در هر دو جهت دارای چرخش باشد.

حرکت نوسانی : در حرکت نوسانی شفت در یک قوس و زاویه ای مشخص، نوسان دارد.

حرکت رفت و برگشتی : در این نوع حرکت شفت به صورت رفت و برگشت به محفظه وارد شده و خارج می گردد.

عوامل تاثیر گذار بر طول عمر کاسه نمد ها

 مهمترین عواملی که بر طول عمر کاسه نمد تاثیر داشته باشد دما میباشد ، دما در کاسه نمد ها به دمای بیرونی و دمای زیر لبه  و دمای خارجی  و همچنین فشار تقسیم می گردد. 

اصولا تاثیرات هر یک از این دماها ( ایجاد عدم انعطاف پذیری به واسطه سفت شدن قطعه یا پارگی آن در اثر حرارت و نتیجتا افزایش فشار بر روی لبه خارجی به واسطه نیروی وارده از سفتی قطعه )باعث  کاهش عمر کاسه نمد میشود .

اجزای کاسه نمد

کاسه نمد از سه جز اصلی واشر ، فنر و نمد تشکیل شده است:

مرز  آب بند  (واشر): سطح مقطعی است که برای آب بندی بر روی سطح شفت، فشار وارد می نماید.

لبه آب بند (فنر) : این بخش از الاستومری منعطف تشکیل شده و طراحی آن بگونه ای می باشد که آب بندی آن حتی در صورت ارتعاشات موتور و تغییرات فشار سیال دچار مشکل نشده و برای تماس بهینه شفت با کاسه نمد نیز از یک فنر بهره گرفته میشود.

لبه گرد گیر  (نمد): این بخش هم مانند یک مرز آب بند عمل می نماید با این تفاوت که فاقد فنر می باشد برای جلوگیری از ورود گرد و غبار مورد استفاده قرار میگیرد.

عوامل تاثیر گذار بر انتخاب کاسه نمد:

دما

سرعت

اختلاف فشار

نوع روان کننده

قرار گیری عمودی یا افقی

لنگی و عدم انطباق شفت با جداره داخلی

 توجه: از آنجاییکه شکل لبه کاسه نمد بر نوع آب بندی این قطعه تاثیر مستقیم دارد و شکل لبه به محیط، سرعت شفت، فشار ، دما، و انواع پارامترهای آلودگی نیز مرتبط است و همچنین نوع محیط میتواند از روغن ، گریس، آب، انواع مواد غذایی  و لبنی باشد بنابراین کلیه موارد ذکر شده  نیز در انتخاب کاسه نمد تاثیر بسزایی دارد.

 کاسه نمد "اس " مناسب برای نگهداری روغن  استفاده در محیط های عاری از آلودگی 

کاسه نمد  نوع " اس  ان" مناسب برای نگهداری روغن  دارای بخش منعطف کوتاه برای استفاده در فشارهای متوسط    

کاسه نمد  نوع ش"تی " مناسب برای نگهداری روغن  این قطعات ، آب بندی فوق العاده ای دارند و در سیستم های دینامیکی و رفت و برگشتی کاربرد دارند شکل تی مانند این قطعه سبب میگردد تا بتوان در محیط های با تنش بالا نیز از آنها استفاده نمود.

کاسه نمد  نوع "تی ان" مناسب برای نگهداری روغن  این قطعه دارای بخش منعطف کوتاه برای فشار های متوسط می باشد.

کاسه نمد نوع  " وی" مناسب برای نگهداری گریس  این قطعه برای آب بندی گریس در فشارهای استاندارد و محیط های تمیز کاربرد دارد.

کاسه نمد نوع " کا" این قطعه مناسب آب بندی گریس در فشار استاندارد و محیط های غبار آلود میباشد.

کاسه  نمد نوع " ایکس" مناسب  برای آب بندی سیالات با خاصیت روان کاری پایین

کاسه نمد نوع " دی" جدا کردن دو سیال: این کاسه نمد برای جدا سازی دو سیال متفاوت کاربرد دارد.

کاسه نمد نوع " یو" نگهداری گریس: این قطعه برای آب بندی گریس در محیط های بسیار آلوده بکار می رود.

 

نوع دیگری از طبقه بندی کاسه نمدها

کاسه نمد گریس

بهتر است بدانیم با عنایت به چسبناکی بالایی (ویسکوزیته ای ) که گریس ها دارند روغن ریزی و خروج گریس بندرت در آنها اتفاق می افتد برای همین  در این شرایط میبایست از کاسه نمد بدون لبه فنری یا وی رینگ استفاده نمود.

کاسه نمد روغن 

وقتی کاسه نمد بعنوان آب بند روغن مورد استفاده قرار میگیرد ، میبایست از کاسه نمد هایی با فنر داخلی استفاده نمود چرا که این سیالات، ساده تر از گریس دچار نشتی می گردند.

کاسه نمد های فنری

این کاسه نمدها عمدتا در سیستم های دوار، رفت و برگشتی ، و ثابت مورد استفاده قرار میگیرند همچنین این قطعات در تنش های بالا و پایین ، پایداری بهینه ای داشته و در دماهای مختلف نیز قابل استفاده میباشد.

کاسه نمد های بدون فنر

این کاسه نمد ها در سیستم های رفت و برگشتی و ثابت، زمانی که تنش تک محوره داشته باشند کاربرد دارند.

علاوه بر مطالب  گفته شده کاسه نمد ها در خوروها بسیار کاربرد دارند یعنی هر بخشی از خودرو ها که در آن از روغن استفاده می شود و در سیستم های انتقال نیرو، فرمان ، ترمز و ...  کاسه نمد عضو جدایی ناپذیر آن میباشد.

کاسه نمد پلوس 

این کاسه نمد قطعه ای پلاستیکی است که در محل اتصال پلوس با دیفرانسیل یا جعبه دنده قرار میگیرد و از نشت روغن جعبه دنده یا محفظه دیفرانسیل جلوگیری بعمل می آورد.

کاسه نمد گیربکس

در محورهای ورودی و خروجی جعبه دنده برای ممانعت از نشت روغن، این نوع کاسه نمد مورد استفاده قرار می گیرد.بمنظور پیشگیری از هزینه های مترتبه تعویض کاسه نمد گیربکس  و برای جلوگیری از خوردگی کاسه نمد بهتر است  کاسه نمد های مارپیچ مورد استفاده قرار گیرد.

کاسه نمد میل سوپاپ

این کاسه نمد در سر سیلندر قرار دارد و بمنظور جلوگیری از روغن ریزی در انتهای میل سوپاپ کاربرد دارد. با  در نظر گرفتن اینکه میل سوپاپ از قطعات مقاومی ساخته میشود و تا مدت ها نیاز به تعمیر ندارد اما  مانند هر وسیله دیگری دچار خوردگی و استهلاک میگردد و ریزش روغن از این ناحیه به موتور بسیار خطرناک بوده و صدمات جبران ناپذیری به همراه دارد ، لذا استفاده از این کاسه نمد بشدت توصیه می گردد.

کاسه نمد فلزی

این نوع کاسه نمد دارای بدنه فلزی در قسمت پشتی بوده که بیشتر در بخش دایره ای شکل مکان هایی  که دارای فشار و استهلاک زیاد میباشند مورد استفاده قرار میگیرد.

کاسه نمد فلزی اصولا برای آب بندی و افزایش عملکرد در انواع ماشین آلات و دستگاه ها بکار گرفته می شوند . این کاسه نمد ها اغلب در مواقعی کاربرد دارند که سایر ابزار ها غیر قابل استفاده باشند و اصولا  بین درجه حرارت منفی 253 تا مثبت 780 درجه سانتی گراد دارای کارایی مناسبی میباشند. توجه داشته باشیم این کاسه نمد ها  در  فضا های  خورنده ، فضاهای دارای مواد رادیو اکتیو و ..  بدلیل عدم تخریب  مواد و جنس(اجزا) تشکیل دهنده آن برای استفاده مدت زمان طولانی نیز  بسیار  مساعد و مناسب می باشند.

این محصول بلحاظ دارا بودن لاستیک الاستومری در بخش خارجی برای افزایش مقاومت استاتیکی ( ایستا و راکد) و آب بندی کاربرد فراوان دارد.

یا بهتر بگوییم 

وظیفه اصلی کاسه نمد فلزی عایق  نمودن وسیله و دستگاه مورد نظر در مقابل حرارت بسیار زیاد و خورندگی سیال موجود می باشد.

کاسه نمد های پشت فلزی هم چنین وظیفه دارند ، با عنایت به ویسکوزیته و چسبندگی زیاد و میزان حرارت وارده ، از طریق شیار های تعبیه شده بر روی لبه های بیرونی و داخلی خود موثرترین و بهترین عایق بندی و عملکرد را به ما ارائه دهند.

 

مشخصات اصلی کاسه نمد های پشت فلزی:

انبساط کم در برابر مایعات هیدروکربنی

عملکرد بسیار عالی فنر های بار گذاری شده در دماهای پایین

برای عملکرد بهتر در تحمل بارهای شعاعی از یک لبه فنری مارپیچی شکل در این محصول استفاده می گردد.

بدنه با قطر خارجی محصول تداخلی ندارد.

طراحی شیار ها دارای استاندارد شماره  (ISO)6194 و (DIN) 3760 و 3761 می باشد.

 Oرینگ

اورینگ های فلزی معمولا برای بهبود عملکرد فضاهای پر فشار طراحی شده اند و اغلب از یک لوله فولاد ضد زنگ و آلیاژهایی که توانایی تحمل درجه حرارت بالا میباشند ساخته شده است.

 Cرینگ

طراحی رینگ های فلزی با  ویژگی انحصاری  شکل سی انگلیسی کاربرد موثر زیادی برای رفع نگرانی ناشی  از  ناپایداری  و دما برای تولید کنندگان شلنگ سوخت و سوپاپ ها و موتورهای هواپیما  دارد،  و از آنجاییکه در فشار های داخلی و خارجی و محوری، اغلب استفاده از واشرهای معمولی غیر ممکن میباشد استفاده از اینگونه رینگ هایی که  با  این شکل طراحی و ساخته شده اند، موفقیت در عملکرد آب بندی را فراهم نموده و نگرانی های یاد شده را از بین می برد.

ای رینگ فلزی

معمولا این ای رینگ ها برای کار در سیستم هایی طراحی شده اند که نیاز به بارگیری سبک، مقاومت در برابر درجه حرارت بالا و انعطاف پذیری داشته باشند. این ای رینگ ها اصولا در داخل محدوده های الاستیک محیط کار میکنند. یکی از ویژگی های انحصاری ای رینگ ها فنر پشتی یا خاصیت ارتجاعی آن بهنگام استفاده میباشند.

این رینگها معمولا مقاومت بسیار زیادی در برابر سایش ها دارند و در دستگاه هایی که شامل محفظه موتور توربین گازی و نیاز به آب بندی مجرای هوای گرم داشته باشد کاربرد دارد.

عوامل تاثیر گذار بر قیمت کاسه نمد ها نیز مانند سایر محصولات تولید شده و آماده فروش پارامترهایی مانند مواد و متریال های بسیار با کیفیت و مرغوب بکار رفته در تولید این محصول ، شرکت سازنده آن  و کشوری که این محصول در آن طراحی و تولید میگردد مانند

( ساخته شدن این محصول در کشور تایوان - امریکا – ژاپن – آلمان- سوئد-کره جنوبی- چین – هندوستان ،.....)، البته در کنار بهره مند شدن از تکنولوژی های پیشرفته و همچنین برند این محصول ، که همگی منجر به طول عمر کاری مفید این محصول نیز میگردد

از جمله مهم ترین و اساسی ترین عوامل موثر بر تعیین قیمت این محصول ( کاسه نمد ها )  می باشند.

 

از برندهای معروف کاسه نمد:

TTO, KOYO, NOK, CR, MUSASHI, NATIONAL, CFW, GMD, NQK, LYO, JIAJI

INI, ELRING, SONIK, SIAGOL, ANROAD, NAK, CORTICO, SUPTEX, KAKO

KOK, JAP, POS, SIMIRIT, SOJ, TTQ, SNOK, VOLVO, IVICO, MTO,

SOG, JENP, SP, TP, TAIROS, MAKFIT, SKT, ARIX GERMANI, R&K,

KAKO, KACO, CARCO, TOTO, DPH, PHL, CORTECO, STIFA, SKM,

SPACO, TTU, STO, NAN, ISUZO, SKF, VIP, DTP, HOK, GAGO, CAKO, GACO, CACO, CHO, SPW, SENOK

شرکت تهران فرگام با بیش از سه دهه فعالیت اقتصادی و تجاری  در عرصه واردات ، توزیع و فروش  بلبرینگ ها ، رولبرینگها،  یاتاقان های  صنعتی و کشاورزی ، کاسه نمد، ساچمه، تسمه و زنجیرهای صنعتی و کشاورزی و لینیر و بال اسکرو و انواع گریس های صنعتی و نسوز یکی از قدیمی ترین و توانمندترین  شرکت ها یی است که در این صنعت فعالیت داشته و مفتخر است در تمامی  این سال ها علاوه بر جلب خشنودی و رضایت مشتریان محترم ، توانسته با بهترین کیفیت و مناسب ترین قیمت، تامین قطعات مورد نیاز بسیاری از صنایع بزرگ کشور را نیز عهده دار گردد.  از اینرو  چنانچه قصد خرید هر یک از انواع کالاهای یاد شده را داشته باشید قطعا بلبرینگ تهران فرگام ارزشمند ترین گزینه شما خواهد بود، لذا مستدعی است  با مراجعه به لیست محصولات ما  ضمن  استعلام قیمت از کارشناسان مجرب و متخصص این شرکت  نسبت به خرید آنلاین و یا تلفنی از طریق شماره واتس آپ 09056629423 و یا سایر  کانال های ارتباطی  مندرج در این سایت خریدی آسان و لذت بخش را تجربه نمایید

مدیریت شرکت تهران فرگام

مسعود نیکخواه

كاسه نمد