ساچمه

ساچمه یا گویک

به گلوله های کوچک سربی گفته می شود که کاربرد اصلی آنها علاوه بر صنایع گوناگون ، بعنوان پرتابه در انواع تفنگ ها و صنایع نظامی نیز می باشد .

با عنایت به اینکه تحول در پروسه ساخت و تولید انواع  قطعات مکانیکی همه ساله دچار تغییرات فراوانی می شود و حاصل این تحولات همواره سبب پیشرفت انواع قطعات مکانیکی در ابزارها و دستگاه های صنعتی میگردد. از جمله این ابزارها و قطعات میتوان به انواع ساچمه ها اشاره نمود . بطوریكه گوناگونی کاربرد ساچمه ها در صنایع مختلف بسیار زیاد بوده و می توان از آنها نسبت به نوع فعالیت و همچنین سایز مورد نظر هر دستگاه یا قطعه بهره برد.

 اجزای اصلی ساچمه

لازم به توضیح اینکه، ساچمه ها از اجزای اصلی و فاکتورهای تشکیل دهنده بلبرینگ ها و رولبرینگ ها بوده و بمنظور کاربردهای مختلف ، ساچمه ها در ابعاد و سایزهای گوناگون طراحی و تولید می شوند. آنها میتوانند بارهای شعاعی و محوری در بلبرینگ ها ایجاد و آن را بسهولت کنترل نمایند. همچنین یکی از راحت ترین روش شناسایی و انتخاب هر بلبرینگ و رولبرینگ بستگی به شکل، سایز و نوع ساچمه بکار رفته در آنها میباشند و در اصل کلمه بال به معنای توپ و رول بمعنای ساچمه گرد نشانگر این امر می باشد.

انواع ساچمه بلبرینگ و رولبرینگ و کاربرد آنها

ساچمه گرد

این نوع ساچمه از متداول ترین و پر مصرف ترین نوع ساچمه ها ، بلحاظ وجود تنوع بسیار بالا در تولید آنها بوده و در ساختار انواع بلبرینگ های شیار عمیق ، تماس زاویه ای ، کف گرد و خود تنظیم کاربرد فراوان دارد و از مهمترین خصوصیات و امتیازات آنها می توان به توانایی و قابلیت چرخش بالای آنها و برخورداری این ساچمه ها از قدرت ، توانایی و تحمل فشار زیاد و بارهای مختلف، اشاره نمود. این نوع ساچمه ها با هدایت و توزیع دقیق بار در کل بلبرینگ مانع از شکستن یا کج شدن بلبرینگ ها می شوند.

 این ساچمه ها بهترین حرکت غلطشی را ایجاد نموده و در بلبرینگ هایی که نیاز به چرخش و سرعت بالا داشته باشند، کاربرد بسیاری دارند.

ساچمه سوزنی

این ساچمه ها پس از ساچمه های گرد یا توپی شکل از پر مصرف ترین نوع ساچمه در انواع صنایع و ماشین آلات می باشند. شکل ظاهری این ساچمه ها، کاربرد این ساچمه ها را در صنایع گوناگون افزایش داده است . این ساچمه ها از استحکام بسیار بالا برخوردار بوده و با وزن مناسب خود میتوانند کاهش وزن کلی دستگاه را نیز فراهم نمایند.

ساچمه های سوزنی همانند ساچمه های گرد با فواصل متناسب از یکدیگر قرار گرفته اما لازم به توضیح است که ساختار و شکل ظاهری این نوع ساچمه ها با ساچمه های گرد و توپی دارای تفاوت بسیار میباشند.

این ساچمه ها در بلبرینگ های ریز و کوچک کاربرد فراوانی دارند و بسهولت همانند یک تسمه  موجبات شروع به حرکت در آوردن و یا ایجاد حرکت صحیح در بلبرینگ ها را فرهم می نمایند.

شایان ذکر اینکه ابعاد کلیه ساچمه ها نسبت به نوع کاربری هر بلبرینگ متفاوت میباشد.

ساچمه بشکه ای

همانطور که از نام این ساچمه ها پیداست این ساچمه ها به شکل بشکه ای میباشند . این ساچمه ها در بلبرینگ های بشکه ای که قادر به تحمل بار زیاد و بالا میباشند کاربرد دارد.

ساختار کلی این نوع از ساچمه های بلبرینگ شباهت فراوانی با ساچمه های استوانه ای شکل دارد. با این تفاوت که ساچمه های بشکه ای مثل ساچمه های استوانه ای دقیقا کنار یکدیگر قرار نگرفته و با فاصله تعریف شده ای کنار هم نصب میگردند.

ساچمه استوانه ای

باید بدانیم نیازی نیست که ساچمه همه بلبرینگ ها گرد و کروی باشند. برخی از ساچمه های بکار رفته در بلبرینگ ها و رولبرینگ ها استوانه ای شکل میباشند و در بلبرینگ هایی به همین نام مورد استفاده قرار میگیرند.

این ساچمه ها در بلبرینگ ها یی بکار گرفته میشوند که بار وارده را تا حد زیادی تحمل می نمایند.ساچمه بلبرینگ های استوانه ای بصورت منظم کنار یکدیگر قرار میگیرند و بلحاظ عدم استفاده از پنجره، اصطکاک زیادی تولید مینمایند که در نتیجه این اصطکاک ،میزان خوردگی و فرسایش افزایش می یابد.

ساچمه مخروطی

شکل ظاهری این نوع ساچمه ها بصورت استوانه ای بوده و بعضاً مخروطی شکل میباشند و مانند ساچمه های گرد، شکل کروی و توپی ندارند. به همین دلیل از میزان تحمل بار بالا و زیاد برخوردار بوده، مانع از ایجاد مشکل در بلبرینگ ها شده  و به راحتی بر اثر فشار و وزن زیاد تغییر شکل نمیدهند. از سویی بلحاظ وجود حالت مخروطی شکل در این ساچمه ها، میتوانند به توازن بار و تحمل فشارهای سنگین کمک زیادی كنند.از این نوع ساچمه ها در پروژه ها و دستگاه های صنعتی بسیار بزرگ استفاده میگردد. همچنین از ساچمه های مخروطی میتوان در تولید وساخت انواع رولبرینگ هایی که در صنایع ریلی حمل بار و یا ایجاد تسمه های بسیار قدرتمند باشد، بهره برد.

کلیه ساچمه های فوق الذکر میبایست از کیفیت بسیار بالایی برخوردار باشند چرا که کیفیت پایین ساچمه ها در مدت زمان کوتاهی بر اثر اصطکاک زیاد، باعث فرسودگی و خوردگی آنها خواهند شد.

جنس و همچنین استحکام و مقاومت ساچمه هر بلبرینگ و رولبرینگ به نسبت نوع هر یک از آنها متفاوت می باشد. چرا که برخی از آنها مصارف صنعتی دارند و برخی دیگر در انواع ماشین آلات سبک و سنگین و یا حتی در ماشین آلاتی که روزانه مورد استفاده قرار میگیرند (مانند جارو برقی- ماشین لباسشویی و... ) کاربرد دارند که هر یک از آنها  بلحاظ نوع بار تحمیل شده و فشار با یکدیگر دارای تفاوت اساسی میباشند.

جنس انواع ساچمه

ساچمه استنلس استیل

ساچمه های استیل یکی از پرکاربردترین انواع ساچمه با توجه به آلیاژ خاص بکار رفته در آن میباشند. اساسی ترین و مهمترین امتیاز و ویژگی این نوع ساچمه ها، مقاومت آنها در برابر زنگ زدن یا بهتر است بگوییم ضد آب بودن آنهاست و همچنین مقاومت آنها در برابر خوردگی میباشد. ساچمه های استیل موجود در بازار ایران اصولا از نوع گرد و کروی آن با سایز ساچمه استیل 304 ، ساچمه استیل 316 و ساچمه استیل 440 میباشند و هر یک از آنها با توجه به ویژگی های خاص خود در صنایع گوناگون همچون صنایع هوایی – صنایع پزشکی – صنایع غذایی و بسیاری دیگر از صنایع کاربرد دارند.

ساچمه کروم استیل

این نوع ساچمه ها از متداول ترین نوع آلیاژ در تولید انواع ساچمه میباشند. ساچمه های کروم استیل در سایزها و ابعاد گسترده  اینچی و میلیمتری تولید و ساخته میشوند.

این ساچمه ها در دو نوع آبکاری شده و آبکاری نشده قابل تهیه میباشند.

مهمترین فاکتور برای ارزیابی و سنجش کیفیت این ساچمه ها گرید یا درجه بندی آنها میباشد هر چقدر گرید یا شماره ساچمه کمتر باشد ساچمه از کیفیت بالاتری برخوردار می باشد. بطور مثال ساچمه با گرید 100 از ساچمه با گرید 400 با کیفیت تر، دقیق تر و ظریف تر میباشد.

ساچمه کربن استیل

این ساچمه ها با توجه به نوع کیفیت پایینی که دارند بسیار ارزان قیمت بوده و در بسیاری از صنایع عام مورد استفاده قرار میگیرند. این ساچمه ها نیز دارای انواع آبکاری شده و آبکاری نشده بوده و قابل تهیه می باشند.

ساچمه سرامیکی

جنس این نوع ساچمه ها از سرامیک می باشد و در چهار مدل با آلیاژهای سیلیکون نیترید- زیرکونیوم اکساید-  سیلیکون کارباید و آلومینیوم اکساید طراحی و تولید میگردند. ساچمه های سرامیکی معمولا در بلبرینگ های سرامیکی کاربرد داشته و مقاومت آنها در برابر آب ، خوردگی ، اسید و در برابر دما و همچنین سبک وزن بودن آنها از مهمترین ویژگی این ساچمه ها میباشد . اما همین ویژگی ها سبب گردیده این نوع ساچمه ها نسبت به سایر ساچمه ها قیمت بالاتری داشته باشند.

ساچمه پلاستیکی

این نوع ساچمه ها بصورت محدود در بازار ایران قابل تهیه بوده و معمولا در صنایع پزشکی و صنایع آرایشی و بهداشتی کاربرد دارند.

ساچمه تنگستن کارباید

این نوع ساچمه ها از سخت ترین نوع ساچمه ها میباشند و از مهمترین ویژگی این ساچمه ها میتوان به مقاومت بسیار بالا در برابر فشار- سختی و ضربه اشاره نمود. این نوع ساچمه در بازار ایران به سختی قابل تهیه میباشد.

از عوامل مهم و تاثیر گذار بر قیمت ساچمه ها  نیز مانند سایر محصولات تولید شده و آماده فروش پارامترهایی مانند مواد و متریال های بسیار با کیفیت و مرغوب بکار رفته در تولید این محصول ، شرکت سازنده آن و کشوری که این محصول در آن طراحی و تولید میگردد ، کیفیت ظاهری ساچمه ،  یکدست بودن ساچمه ، براق بودن و گرید ساچمه میتوان اشاره نمود.

 از جمله کشورهای تولید کننده ساچمه با کیفیت بالا :

 آمریکا - آلمان – ایتالیا – اوکراین – هند – تایوان و چین

ساچمه های آمریکایی و آلمانی گرانترین و ساچمه های چینی ارزانترین و از پر کاربرد ترین ساچمه ها میباشند.

شرکت تهران فرگام با بیش از سه دهه فعالیت اقتصادی و تجاری در عرصه واردات ، توزیع و فروش بلبرینگ ها ، رولبرینگها،  یاتاقان های صنعتی و کشاورزی ، کاسه نمد، ساچمه، تسمه صنعتی و زنجیرهای صنعتی و کشاورزی و لینیر و بال اسکرو و انواع گریس های صنعتی و نسوز یکی از قدیمی ترین و توانمندترین  شرکت ها یی است  که در این صنعت فعالیت داشته و مفتخر است در تمامی این سال ها علاوه بر جلب خشنودی و رضایت مشتریان محترم ، توانسته با بهترین کیفیت و مناسب ترین قیمت ، تامین قطعات مورد نیاز بسیاری از صنایع بزرگ کشور را نیز عهده دار گردد. از اینرو چنانچه قصد خرید هر یک از انواع کالاهای یاد شده را داشته باشید قطعا بلبرینگ تهران فرگام ارزشمند ترین گزینه شما خواهد بود، لذا مستدعی است با مراجعه به لیست محصولات ما ضمن استعلام قیمت از کارشناسان مجرب و متخصص این شرکت  نسبت به خرید آنلاین و یا تلفنی از طریق شماره واتس آپ 09056629423 و یا سایر کانال های ارتباطی مندرج در این سایت خریدی آسان و لذت بخش را تجربه نمایید.

مدیریت شرکت تهران فرگام

مسعود نیکخواه

ساچمه